Вопрос юристу БРОО "Объединенный путь"

ВОПРОС: 

Нашае грамадскае аб'яднанне плануе зарганізаваць практыку для садаводаў-аматараў, удзельнікаў сумеснага дабрачыннага праекту па вытворчасці, пераапрацоўцы і захоўванні экалагічна чыстых прадуктаў сельскай гаспадаркі, якая мае адбыцца ў Нямеччыне. Гэтыя ўдзельнікі будуць накіроўвацца на практыку ад Міністэрства сельскай гаспадаркі (ці, магчыма, ад розных саюзаў садаводаў, калгасаў і г.д., карацей – ад юрасобаў). Як нам, як грамадскай арганізацыі, можна аформіць гэта ўсё правільна? Бо алгарытм такі: нам плоцяць арганізацыі, што пасылаюць сваіх людзей, а мы непасрэдна разлічваемся з арганізацыямі, што ажыццяўляюць паслугі (скажам, транспартныя, па пражыванні і харчаванні). То бок, па безнале нам пералічваюць грошы ў адпаведнасці з дамовай (пытанне таксама, якая гэта павінна быць дамова?), а мы па безналу потым разлічваемся за аказаныя паслугі. Ці можам мы як ГА гэта арганізаваць і ці ня будзе гэта разглядацца як камерцыйная дзейнасць, якую мы па заканадаўстве ажыццяўляць ня можам (бяз стварэння спецструктур), а калі можам, то як гэта найлепш аформіць? 

ОТВЕТ: 

1. Для того, чтобы ответить на Ваш вопрос, необходимо знать, зарегистрирован ли Ваш проект, поскольку все проекты, реализуемые на территории Беларуси, должны быть зарегистрированы в Департаменте гуманитарной помощи или в Министерстве экономики.

Если проект не зарегистрирован, то его реализация на территории Беларуси запрещена. Если же проект зарегистрирован, то все схемы расчетов и проплат должны быть прописаны в проекте (существует описательная часть проекта и его бюджетная часть, где расписывается все). 

2. Действительно, общественное объединение не имеет права заниматься коммерческой деятельностью. Если такая деятельность предусмотрена проектом, то см. пункт 1 выше. В противном случае необходимо регистрировать коммерческую структуру.

По вопросам создания коммерческой структуры см. раздел портала “Некамерцыйнае права” (http://www.ngo.by/legal-state/) или обратитесь за разъяснениями в Управление по вопросам некоммерческих организаций Министерства юстиции РБ (http://minjust.by/ru/site_menu/about/struktura/obschestv

Более конкретно ответить на Ваш вопрос невозможно, т.к. он слишком размыт и слишком объемен.

16 лістапада 2012